top of page

PĚSTOVÁNÍ AFRICKÝCH FIALEK

STANOVIŠTĚ

Africká fialka se běžně pěstuje v domácnostech, jelikož její pěstování není náročné, pouze je potřeba dodržet několik zásad. Fialky potřebují dobré světelné podmínky, aby nádherně kvetly. Musíme dát pozor na přímé sluneční paprsky, které by nám popálili listy fialek, proto je nutné zajistit přistínění. Pěsti fialky na severozápadním okně, kde nemusím přistiňovat a fialky nádherně rostou i kvetou. Při pěstování na okenních parapetech, je dobré fialku otáčet po určité době cca 1-2 měsíce, aby rostla rovnoměrně. Africké fialky se dají pěstovat i pod umělým osvětlením, se kterým zatím nemám osobní zkušenost, ale mnoho fialkářů ano.

TEPLOTA

Fialkám vyhovuje domácí teplota v rozmezí 18 – 24°C. Pestrolisté odrůdy se lépe pěstují ve spodní stupnici této teploty, z důvodu krásné vybarvenosti jejich listů. Klasické odrůdy mají rády teplotu 20 – 24°C. Pro množení a mladé lístky je vhodná teplota 21 – 25°C. Africké fialky nemají rády vyšší nebo nižší teploty s tím souvisí i průvan. Větrání je vhodné přes jinou místnost, jelikož mají rády čerstvý vzduch, ale ne chlad a průvan.

SUBSTRÁT

Většina pěstitelů si míchá vlastní substrát. Klasický koupený substrát se snadno přemokří abude těžký pro jemné kořínky fialek, proto není úplně vhodný pro pěstování afrických fialek. Pro začátečníky s minimem rostlin doporučuji výsevní substrár od firmy Forestina smíchany s perlitem a to v poměru 2-3 díly substrátu a 1 díl perlitu. Pro rostliny pěstované klasicky doporučuji míchat trošku bohatší substrát. Základem je opět výsevní substrát - 2 díly, který obohacuji substrártem pro pokojové rostliny - 2 díly, taktéž od společnosti Forestina, samozřejmě perlit i vermikulit - 1 díl a nakonec mech sphagnum - 1 díl. Každý pěstitel má své poměry a osvědčené substráty a na každém z nás je, abychom se inspirovali a co nejvíce zdokonalili ten náš.

ukázka používaných substrátů, perlitu a výsledné zeminy

ZÁLIVKA

Africké fialky zaléváme 1-2x týdně, menši fialky zaléváme méně a častěji. Vždy záleží na podmínkách pěstování. Z pravidla zaléváme, když je substrát jemně vyschlý, ale ne přeschlý. Fialky by neměli stát ve vodě kvůli přemokření kořínků a následným chorobám jako je například hniloba. Dospělé rostliny, malé rostliny i zasazené lístečky zalévám shora, jelikož se mi tento způsob osvědčil. Malé rostliny doporučuji vždy zalévat shora, jelikož nemají dostatečně vyvinutý kořenový systém většinou nejsou schopné si vodu získat.

PĚSTOVÁNÍ FIALEK NA KNOTECH

Aktuálně pěstuji fialky na knotech a to již několikátým rokem. Vzhledem k časovému vytížení přecházím na knoty uplně se všemi fialkami, od lístečků až po dospělé rotliny. U takto pěstovaných fialek je důležitý substrát. Musí být velmi vylehčený. Použivám jeden díl výsevního substrátu (kupuji výsevní substrát Kera - mají ho v Kauflandu na jaře) a jeden díl perlitu (perlit se musí propláchnout a zbavit se jemného prachu, který by škodil kořínkům). Jako knot se mi nejvíce osvědčil proužek ze silkonky. Hnojím v každé zálivce v 10x menším poměru než je uvedeno na hnojivu. Jako knojivo doporučuji takové, které má stejné hodnoty NPK (například N6, P6, K6).

bottom of page